World Energy Council

World Energy Council (WEC) to ogólnoświatowa, pozarządowa, niekomercyjna i jedyna akredytowana przy ONZ organizacja zajmująca się zagadnieniami energetycznymi, wytwarzaniem energii, jej użytkowaniem oraz wpływem na środowisko naturalne.

World Energy Council

World Energy Council (WEC) to ogólnoświatowa, pozarządowa, niekomercyjna i jedyna akredytowana przy ONZ organizacja zajmująca się zagadnieniami energetycznymi, wytwarzaniem energii, jej użytkowaniem oraz wpływem na środowisko naturalne. 

WEC została utworzona w 1923 roku przez 40 komitetów krajowych, wśród których znajdował się komitet polski. Początkowo organizacja nazywała się World Power Conference, gdyż koncentrowała swoją działalność na wyzwaniach stojących przed raczkującym wówczas sektorem elektroenergetyki. Jednak w miarę rozwoju gospodarczego świata i różnych dziedzin energetyki organizacja rozszerzała zakres swoich zainteresowań i działalności przyjmując nazwę World Energy Council.

Polski Komitet Światowej Rady Energetycznej (PKŚRE)

Polski Komitet Światowej Rady Energetycznej jest krajowym komitetem międzynarodowej organizacji o nazwie “World Energy Council”, utworzonej w 1923 r. przez delegatów państw uczestniczących w Pierwszej Światowej Konferencji w Londynie, w tym również Polski. 

PKŚRE na rynku polskim funkcjonuje od 1997 roku, stanowi z jednej strony lokalne ciało międzynarodowej organizacji, a z drugiej jest stowarzyszeniem zrzeszającym ekspertów z zakresu energetyki działających w naszym kraju. Dzięki temu jest możliwy do osiągnięcia swoisty dualizm ról – z jednej strony możliwe jest pozycjonowanie się jako podmiot ekspercki na poziomie krajowym w zakresie procesów o zasięgu globalnym, z drugiej strony pozwala na osiągnięcie statusu podmiotu eksperckiego prezentującego zdarzenia i procesy zachodzące w polskiej energetyce w przestrzeni międzynarodowej. 

Dotychczasowa aktywność PKŚRE koncentrowała się na

Jakie podmioty zrzesza PKŚRE

WEC Polska zrzesza podmioty związane z różnymi podsektorami elektroenergetyki, a w tym wydobycie paliw stałych i gazowych, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w źródłach konwencjonalnych i odnawialnych, przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej, ciepła i gazu, końcowi odbiorcy energii. Szczególnie istotne jest zrzeszenie w ramach WEC Polska przedstawicieli administracji, spółek skarbu państwa, biznesu i organizacji branżowych, co pozwala organizacji osiągać dodatkowe walory wynikające z jej interdyscyplinarności.

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej

Przewodniczący | dr. hab. inż. Henryk Majchrzak – prof. Politechniki Opolskiej

Obecnie pracuje w grupie kapitałowej MCX w Warszawie i zawodowo zajmuje się rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych systemów elektroenergetycznych współpracujących z sektorem odnawialnych źródeł energii elektrycznej i ciepła. Od lat pełni honorowo funkcję przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Trzecią kadencję pełni funkcję członka Komitetu Problemów Energetyki przy Polskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej swoje zainteresowania rozwija w zakresie zagadnień bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego . Obecnie pracuje nad rozwojem i integracją odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi. Jest autorem szeregu publikacji, a w tym dwóch monografii z zakresu elektroenergetyki, a w szczególności w obszarze: rozwoju rynków energii, współpracy europejskich systemów elektroenergetycznych, nowoczesnych źródeł wytwórczych, innowacyjnych systemów informatycznych pracujących w obszarze sektora energetyki”. Aktywnie współpracuje z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi– od roku 2020 jest zatrudniony na stanowisku prof. Politechniki Opolskiej. Ma wieloletnie doświadczenie jako osoba kierująca największymi w kraju podmiotami z sektora wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej.

Wiceprzewodniczący | Marcin Wasilewski

Objął funkcję CEO w EIT InnoEnergy Central Europe w czerwcu 2022, żeby pokierować działaniami funduszu w regionie Europy Środkowej. Jest związany z branżą energetyczną od 15 lat. Od 2018 roku w ABB zarządzał sektorami energetyki i przemysłu ciężkiego w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Wcześniej w PKN ORLEN odpowiadał za stworzenie segmentu energetyki. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Anwil oraz prezesa Baltic Power, spółki realizującej projekt off shore. Od 2018 roku jest członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Jest absolwentem Univeristy of Bradford (2006), Politechniki Warszawskiej (2014) oraz Uniwersytetu Harvarda (2021).

Marcin Laskowski

Wiceprzewodniczący | Marcin Laskowski

Pan Marcin Laskowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz MBA Executive. Jest także project managerem, posiadającym certyfikaty International Project Management Association. Od 24 lat specjalizuje się w rozwoju infrastruktury energetycznej. Był wieloletnim dyrektorem Departamentu Inwestycji w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, gdzie odpowiadał za rozwój krajowej sieci przesyłowej, w tym brał czynny udział w tworzeniu regulacji prawnych dedykowanych elektroenergetyce. Był odpowiedzialny m.in. za projekt elektroenergetyczny Polska-Litwa współfinansowany ze środków europejskich oraz budowę i rozbudowę sieci przesyłowej na EURO 2012. Przez ostatnie kilka lat w ramach Polskiej Grupy Biogazowej, będącej obecnie częścią francuskiego koncernu Total Energies, przygotowywał oraz realizował projekty w obszarze OZE. W Polskiej Grupie Biogazowej pełnił funkcję Prezesa Zarządu spółki PGB Inwestycje, a także Wiceprezesa Zarządu spółki PGB Serwis. Jako Wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR) prowadził działania na rzecz rozwoju regulacji prawnych, mających na celu rozwój energetyki, w tym OZE.
6 marca 2024 roku Rada Nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjęła uchwałę o powołaniu od dnia 18 marca 2024 roku Zarządu XII kadencji PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W ramach tej decyzji, funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Regulacji powierzono Panu Marcinowi Laskowskiemu.

Przemysław Janiak

Sekretarz | Przemysław Janiak

Pełni funkcję sekretarza Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Pan Przemysław Janiak pełni funkcję Dyrektora Biura Analiz Strategicznych Energetyki w obszarze Energetyki w firmie ORLEN S.A.

Członek RZ | Piotr Czopek

Absolwent politologii w zakresie studiów europejskich na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w zakresie Globalizacji oraz Bezpieczeństwa Energetycznego. Od 2008 r. pracownik Ministerstwa Gospodarki, następnie Ministerstwa Energii, gdzie w Departamencie Energetyki, a następnie Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej zajmował się zagadnieniami związanymi z rozwojem odnawialnych źródeł energii, w tym mechanizmami wsparcia, a także energetyką rozproszoną, prosumencką. Od 2019 r. jako Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej (Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii) w Ministerstwie Energii, a następnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorował prace związane z planowaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz tworzeniem warunków prawnych dla ich dalszego funkcjonowania, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Od stycznia 2021 r. jako Dyrektor ds. regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej zajmuje się kwestiami związanymi z promowaniem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Członek RZ | Dr Maja Czarzasty - Zybert

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przygodę z prawem energetycznym zaczęła w Biurze Prawnym Urzędu Regulacji Energetyki, gdzie zajmowała się m.in. reprezentacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przed sądami, udzielaniem zainteresowanym podmiotom odpowiedzi rozstrzygających wątpliwości co do stosowania przepisów prawa energetycznego, prowadzeniem postępowania administracyjnego w zakresie udzielania koncesji, przygotowywaniem projektów umów i przedmiotowych opinii prawnych. Następnie w trakcie dotychczasowej praktyki zawodowej, zarówno w kancelariach polskich, jak i międzynarodowych oraz jako in-house, zajmowała się doradztwem na rzecz podmiotów z sektora energetyki. W 2021 r. obroniła doktorat na temat kwalifikacji prawnej uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w świetle prawa francuskiego oraz polskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2021 r. została również wpisana na listę radców prawnych. W 2024 r. ukończyła Studia Podyplomowe Energetyka Jądrowa na SGH w Warszawie. Jest członkinią Polskiego Komitetu World Energy Council, Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego oraz European Nuclear Society. Od 2022 r. współpracuje z ZE PAK S.A. jako Radca prawny.

Członek RZ | Zbigniew Bicki

Od 1972 roku związany z energetyką zawodową. Pełnił odpowiedzialne funkcje zarówno w zarządzaniu przedsiębiorstwami jak i w administracji państwowej. Po toku 1989 współtworzył nowy model funkcjonowania energetyki, którego głównym elementem było utworzenie rynku energii elektrycznej. Jako Prezes Zarządu PSE SA w latach 1995 – 1998 współuczestniczył w przygotowaniu a potem wdrażaniu nowego Prawa Energetycznego. Był współinicjatorem założenia Stowarzyszenia Polski Komitet Członkowski Światowej Rady Energetycznej i jego pierwszym Przewodniczącym Rady Zarządzającej. Do chwili obecnej jest jej członkiem. Jest gorącym orędownikiem intensywnego rozwoju OZE. Aktualnie jest członkiem zarządu firmy EMCA SA świadczącej m. in. usługi projektowe z zakresu sieci elektroenergetycznych, doradztwa energetycznego oraz usługi informatyczne dla całego sektora gospodarki.

Członek RZ | Ksenia Ludwiniak

Ksenia Ludwiniak pełni funkcję Zastępcy Dyrektora w Departamencie Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Członek RZ | Grzegorz Kinelski

Manager z trzydziestoletnim doświadczeniem w sektorze energetycznym, zdobywanym m.in. w spółkach publicznych. Ekspert w dziedzinie energetyki, ekonomii oraz zarządzania przedsiębiorstwem. Inżynier elektryk, doktor nauk ekonomicznych specjalizujący się w obszarze handlu energią i gazem. Od marca 2024 r. Prezes Zarządu Enei SA. Pracował na kluczowych stanowiskach menedżerskich w firmach i grupach kapitałowych: Vattenfall (2000-2010), Tauron (2010-2013), Enea (2013-2016), PKP Energetyka (2017-2018) oraz Grupa Veolia (2018-2024), w tej ostatniej pełniąc funkcję m.in. członka zarządu Veolia Energy Contracting Poland. Posiada bogate doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw, wdrażaniu strategii oraz zarządzaniu złożonymi projektami i organizacjami. Jest również nauczycielem akademickim, adiunktem w Katedrze Zarządzania na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Absolwent studiów inżynierskich w zakresie elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz studiów magisterskich na Wydziale Organizacji i Zarządzania tej uczelni, na kierunku zarządzanie i marketing (specjalność: zarządzanie przedsiębiorstwem). Ukończył ponadto studia Master of Business Administration (MBA) w programie Uniwersytetu Dominikańskiego w Chicago, międzynarodowe studia menadżersko-marketingowe na Uniwersytecie Technologicznym w Brnie, studia menadżersko- finansowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami oraz projektami. Stopień Doktora Nauk Ekonomicznych uzyskał na Uniwersytecie Szczecińskim.

Dyrektor Biura Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej | Klaudia Juga

Klaudia Juga to ekspertka w zarządzaniu projektami energetycznymi, skoncentrowana na ochronie środowiska i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra w specjalności dyplomacja Unii Europejskiej, oraz Politechniki Warszawskiej, gdzie ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami. Klaudia zdobyła cenne doświadczenie jako kierownik projektu "Inteligentnie w energetyce" w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz jako starszy specjalista ds. wsparcia zarządzania projektami i programem w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Generalnego Biura Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR) oraz Dyrektora Biura World Energy Council - Poland. Współpracując z PIGEOR i World Energy Council, realizuje projekty wspierające zieloną energię i zrównoważony rozwój. Jej praca to więcej niż zawód – to misja, która przynosi realne korzyści dla klimatu i środowiska.

World Energy Council

World Energy Council (WEC) to ogólnoświatowa, pozarządowa, niekomercyjna i jedyna akredytowana przy ONZ organizacja zajmująca się zagadnieniami energetycznymi, wytwarzaniem energii, jej użytkowaniem oraz wpływem na środowisko naturalne. 

WEC została utworzona w 1923 roku przez 40 komitetów krajowych, wśród których znajdował się komitet polski. Początkowo organizacja nazywała się World Power Conference, gdyż koncentrowała swoją działalność na wyzwaniach stojących przed raczkującym wówczas sektorem elektroenergetyki. Jednak w miarę rozwoju gospodarczego świata i różnych dziedzin energetyki organizacja rozszerzała zakres swoich zainteresowań i działalności przyjmując nazwę World Energy Council.